Úvodní stránka » Aktuality » Komenský a my

Komenský a my

V Brandýse „ožil“ Komenský„Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče“.Tento známý citát J. A. Komenského odstartoval finále 12. ročníku celostátní výtvarné a literárně historické soutěže Komenský a my, kterou ve spolupráci s Unií Comenius pořádá ZŠ J. A. Komenského Brandýs nad Orlicí. Za účasti významných hostí, senátora Petra Šilara, poradkyně ministra školství Michaely Šojdrové, zástupců odboru školství PK Hany Pochobradské a Ivana Hudečka a také starosty Kunvaldu Josefa Paďoura, proběhlo v pátek 28. března vyhodnocení celé soutěže a předání cen nejúspěšnějším účastníkům. Bylo ozvláštněno předáváním Ceny města Brandýsa, kterou z rukou starosty Petra Tomáška převzala nejstarší dcera pana Vladimíra Porše, již zesnulého bývalého archiváře, kronikáře a správce síně J. A. Komenského. Pan Porš byl nejen váženým občanem města, znalcem místní historie, ale také komeniologem, který se podílel na zrodu naší soutěže.       Během třídenního pobytu v Brandýse nad Orlicí měli účastníci celostátního kola soutěže jako vždy možnost zúčastnit se bohatého kulturního doprovodného programu (návštěva pamětní síně, labyrintu a pomníku Komenského, zájezd do Kunvaldu, koncert pěveckého sboru školy v Brandýse nad Orlicí a pěveckého dua žákyň ze ZUŠ Choceň), z něhož se asi nejvíce líbilo vystoupení souboru bicích nástrojů Co-Bo-Drums ze ZUŠ J. Kociana v Ústí nad Orlicí, vedeného Lindou Gregarovou. Hráči na bicí dokázali svým bezprostředním vystupováním, temperamentem, zaujetím a vášní strhnout přítomné posluchače. Celostátní soutěže Komenský a my se zúčastnilo téměř 500 soutěžících ze 114 školských zařízení z celé republiky.